thumbnail-dr-lou

تزریق بوتاکس و کاربرد های آن

فرم مشاوره رایگان

بوتاکس که سم بوتولینوم نیز نامیده می شود از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است و در پزشکی زیبایی استفاده می شود. زیرا به درمان خطوط بیان، به ویژه خطوطی که بین ابروها (خطوط اخم )، در گوشه بیرونی چشم و روی پیشانی قرار دارند، کمک می کند. در واقع، انجام تزریق در قسمت پایین صورت توصیه نمی شود.

معمولاً در حدود 20 سالگی است که می توان بوتاکس را شروع کرد. در طول یک جلسه چه اتفاقی می افتد؟ تزریق بسیار سریع و بدون بیهوشی انجام می شود اما بدون درد است زیرا با یک سوزن بسیار ظریف انجام می شود. پزشک عضله و چین و چروک را هدف قرار می دهد تا انقباض عضلانی را سرکوب کند. در سال اول توصیه می شود برای انقباض فیبرهای عضلانی یک تزریق در هر سه ماهه انجام شود. در سال های بعد، تنها 2 تا 3 تزریق کافی است.

اصل تزریق بوتاکس این است که با مسدود کردن این انقباض بر روی منبع مستقیم این چین و چروک ها عمل کند و مستقیماً روی خود چین و چروک ها اثر نگذارد. بنابراین، تزریق‌ها تأثیر عمیقی همراه با آرامش در عضلات زیر جلدی (پروسروس و موجدار) ایجاد می‌کنند. سپس این فرآیند از عمیق شدن بیشتر چین و چروک های موجود و ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری می کند.

بوتاکس چیست؟

شامل سمی به نام بوتولیسم است که از یک باکتری گرفته می شود که این سم موجود در کنسرو ها است که در صورتی که جوشانده نشود می تواند منجر به کشده شدن شود .در واقع با تزریق بوتاکس به دلیل سم موجودی که دارد منجر به فلج شدن موقتی ناحیه ای می شود که تزریق صورت گرفته است.

بوتاکس چگونه کار می کند؟ چه فایده ای دارد؟

با افزایش سن، پوست ما چین و چروک می شود. دلیل آن عوامل داخلی و خارجی است:

  • عوامل داخلی: در بدن، سرعت تجدید سلول کاهش می یابد، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، کلاژن، اسید هیالورونیک و الاستین کمتری تولید می شود.
  • عوامل خارجی: زیرا پوست در اثر تهاجمات خارجی، آفتاب، آلودگی و غیره آسیب می بیند.

تزریق بوتاکس از انقباض عضله در ناحیه ای که تزریق شده است جلوگیری می کند. دارای خواص نوروتوکسیک است که تکانه های عصبی را به عضلات مسدود می کند، بنابراین آنها منقبض نمی شوند. این کار باعث کاهش و از بین رفتن چین و چروک های قابل مشاهده در منطقه مورد نظر می شود.

بوتاکس مانند تزریق اسید هیالورونیک یک محصول قابل جذب است، یعنی به طور طبیعی در طول زمان توسط پوست تجزیه می شود.

بنابراین باید به طور منظم تکرار شود: بین 9 ماه تا 1 سال بر اساس بسیاری از معیارها.

چه نواحی را می توان با بوتاکس درمان کرد؟

بوتاکس اغلب برای درمان چین و چروک و خطوط ریز در قسمت بالایی صورت استفاده می شود: خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط خط خنده و …. هنچنین برای چین و چروک گردن نیز قابل استفاده است.

بوتاکس علاوه بر زیبایی شناسی صورت، در پزشکی برای درمان بسیاری از آسیب شناسی های گوارشی و عصبی استفاده می شود.

در نهایت، بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد از طریق تزریق در زیر بغل یا در ناحیه شناخته شده است. این کار به مسدود کردن مواد شیمیایی عصبی و پایانه های عصبی مورد استفاده برای تعریق کمک می کند.

انواع بوتاکس

دو نوع بوتاکس داریم نوع دیسپورت و نورونوکس. بهتر است توجه کنید که حتماً نوع دیسپورت انگلیسی و نورونوکس کره ای باشد و این دیسپورت تنها نوعی است که در کتاب های تخصصی ذکر شده است و نورونوکس هم جز بوتاکس هایی است که تائید شده وزارت بهداشت است و مراقب باشید که فقط از همین دو مدل برای تزریق بوتاکس استفاده کنید. بهتراست اگر تمایل به تزریق بوتاکس دارید به هیچ عنوان نوع چینیش را مصرف نکنید زیرا منجر به عوارضی می شود که جبران ناپذیر است مانند خارش، سوزش، التهاب و…

ممنوعیت تزریق بوتاکس برای چه افرادی است؟

بوتاکس در شیردهی در حاملگی در کسی که عفونت های فعال دارد در سرطان های فعال و پیشرفته بهتر است تزریق نکنیم ولی خوشبختانه در بیماری های قلبی در مشکلات کلیوی و کبدی می توانیم با احتیاط بوتاکس را تزریق کنیم.

تزریق بوتاکس آیا خطرناک هست ؟

اگر بوتاکس خطرناک بود هرگز در مطب پزشکی که مجوز نظام پزشکی دارد انجام نمیشد و مطابق با بوتاکسی که برای شما تزریق میشود را دکتر برای نمونه به خودشان تزریق کردند که شما همراهان میتوانید در کلیپ زیر تماشا کنید .

ماندگاری

بوتاکس ماندگاری 4 تا 6 ماه دارد و انتظار نداریم دائم بماند حتماً باید بیمار بداند که تزریق بوتاکس باید تکرار شود. در کنار بوتاکس تزریق ژل و تزریق چربی قرار می گیرد.

ژل ها و چربی های فرآورده های پر کننده ای هستند که برای پر کردن یک نقص زیبایی در صورت یا بدن ، خط خنده و برای حجیم کردن استفاده می شود.

آیا همه ی افراد می توانند تزریق بوتاکس انجام دهند؟

بهتر است قبل از این که انجام دهید به متخصص پوست مراجعه کنید و مشاوره بگیرید تا ببینیم شما شرایط تزریق را دارید یا خیر مثلاً یک سری بیماری هایی است که این کار برایشان ممنوع است .خصوصاً در خانم های باردار و شیرده گفته شده که این کار ممنوع است در بعضی مواقع فرد از یک سری دارو استفاده می کند که بهتر است تزریق بوتاکس را انجام ندهند.

آیا نیاز به ترمیم دارد؟

بله بعد از تزریق بوتاکس برای قرینگی مناسب لازم است بعد از 3 هفته فرد مجدد به متخصص پوست مراجعه کند تا تزریق در ناحیه های مورد نیاز انجام شود.

چگونه اثر بوتاکس ماندگار شود؟

از گرما و ورزش شدید خودداری کنید. زمانی که در روزهای 2 تا 3 روز پس از تزریق بوتاکس، در معرض گرمای زیاد قرار می گیرید یا به شدت ورزش می کنید، ماندگاری کمتری دارد.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب