تزریق بوتاکس و کاربرد های آن

تزریق بوتاکس و کاربرد های آن

فرم مشاوره رایگان

بوتاکس که سم بوتولینوم نیز نامیده می شود از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است و در پزشکی زیبایی استفاده می شود. زیرا به درمان خطوط بیان، به ویژه خطوطی که بین ابروها (خطوط اخم )، در گوشه بیرونی چشم و روی پیشانی قرار دارند، کمک می کند. در واقع، انجام تزریق در قسمت پایین صورت توصیه نمی شود.

معمولاً در حدود 20 سالگی است که می توان بوتاکس را شروع کرد. در طول یک جلسه چه اتفاقی می افتد؟ تزریق بسیار سریع و بدون بیهوشی انجام می شود اما بدون درد است زیرا با یک سوزن بسیار ظریف انجام می شود. پزشک عضله و چین و چروک را هدف قرار می دهد تا انقباض عضلانی را سرکوب کند. در سال اول توصیه می شود برای انقباض فیبرهای عضلانی یک تزریق در هر سه ماهه انجام شود. در سال های بعد، تنها 2 تا 3 تزریق کافی است.

اصل تزریق بوتاکس این است که با مسدود کردن این انقباض بر روی منبع مستقیم این چین و چروک ها عمل کند و مستقیماً روی خود چین و چروک ها اثر نگذارد. بنابراین، تزریق‌ها تأثیر عمیقی همراه با آرامش در عضلات زیر جلدی (پروسروس و موجدار) ایجاد می‌کنند. سپس این فرآیند از عمیق شدن بیشتر چین و چروک های موجود و ایجاد چین و چروک های جدید جلوگیری می کند.

بوتاکس چیست؟

شامل سمی به نام بوتولیسم است که از یک باکتری گرفته می شود که این سم موجود در کنسرو ها است که در صورتی که جوشانده نشود می تواند منجر به کشده شدن شود .در واقع با تزریق بوتاکس به دلیل سم موجودی که دارد منجر به فلج شدن موقتی ناحیه ای می شود که تزریق صورت گرفته است.

بوتاکس چگونه کار می کند؟ چه فایده ای دارد؟

با افزایش سن، پوست ما چین و چروک می شود. دلیل آن عوامل داخلی و خارجی است:

  • عوامل داخلی: در بدن، سرعت تجدید سلول کاهش می یابد، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، کلاژن، اسید هیالورونیک و الاستین کمتری تولید می شود.
  • عوامل خارجی: زیرا پوست در اثر تهاجمات خارجی، آفتاب، آلودگی و غیره آسیب می بیند.

تزریق بوتاکس از انقباض عضله در ناحیه ای که تزریق شده است جلوگیری می کند. دارای خواص نوروتوکسیک است که تکانه های عصبی را به عضلات مسدود می کند، بنابراین آنها منقبض نمی شوند. این کار باعث کاهش و از بین رفتن چین و چروک های قابل مشاهده در منطقه مورد نظر می شود.

بوتاکس مانند تزریق اسید هیالورونیک یک محصول قابل جذب است، یعنی به طور طبیعی در طول زمان توسط پوست تجزیه می شود.

بنابراین باید به طور منظم تکرار شود: بین 9 ماه تا 1 سال بر اساس بسیاری از معیارها.

10 فایده پنهان بوتاکس که ممکن است شما را شوکه کند:​

بوتاکس فقط یک درمان خارق العاده برای داشتن پوستی جوانتر نیست. در عوض ، مزایای آن بسیار بیشتر از آن است. از آنجا که تقاضا از سال 2000 تا کنون 797 درصد افزایش یافته است ، جای تعجب نیست که شیفتگی ما با این داروی شگفت انگیز همچنان در حال افزایش است.بنابراین ، با توجه به آن ، بیایید به مزایای متعدد بوتاکس بپردازیم.

1. شرایط چشم:

بوتاکس برای درمان بیماریهای متعدد چشم استفاده می شود. جالب است که پزشکان اغلب از تزریق بوتاکس برای رفع مشکلاتی مانند استرابیسم و بلفارواسپاسم استفاده می کنند.

استرابیسم نامناسب بودن چشم ها است و بیشتر با نام “چشم های متقاطع” شناخته می شود. ناهنجاری در کنترل عصبی عضلانی باعث این بیماری می شود که بر حرکت چشم ما تأثیر می گذارد. بلفارواسپاسم شرایطی است که پلک ها را مجبور به بستن می کند. شاید این را بهتر به عنوان “پلک زدن سریع چشم” بدانید. بوتاکس به هر دو بیماری کمک می کند!

2. تعریق زیاد:

جالب است که مزایای بوتاکس برای درمان کسانی که از تعریق زیاد رنج می برند ، نیز جذاب است. ثابت شده است که بوتاکس غدد عرق را مهار کرده و در نتیجه تولید عرق را متوقف می کند.
نام مناسب این بیماری ، هایپر هیدروز اولیه زیر بغل است. پزشکان متوجه شدند که بیمارانی که بوتاکس دریافت کرده اند کمتر عرق می کنند و در سال 2004 ، این دارو به عنوان داروی کاهش دهنده عرق مورد تایید قرار گرفت.

3. درمان مثانه بیش فعال:

سازمان غذا و دارو (FDA) همچنین بوتاکس را برای درمان بیمارانی که از مثانه بیش فعال رنج می برند ، مناسب دانسته است. بزرگسالان بالای 18 سال می توانند از بوتاکس برای درمان استفاده کنند.
با این حال ، بوتاکس معمولاً آخرین راه حل است. سایر انواع داروها قبل از تجویز بوتاکس مصرف و آزمایش می شوند. اگر هیچ چیز دیگری موثر واقع نشد یا بیمار نتوانست انواع مختلف درمان را انجام دهد ، می توان به این مورد استناد کرد. علائم این شرایط معمولاً شامل نیاز شدید به ادرار ، نیاز مکرر به ادرار و حوادث ناشی از نشت یا خیس شدن است.

این مطالعه نشان می دهد که بوتاکس چقدر مفید است – تقریباً 70 درصد از زنانی که از مثانه بیش فعال رنج می بردند و بوتاکس دریافت کرده بودند ، از نشت پنج بار در روز به سه مورد رسیدند!

4. مشکلات مربوط به جنسیت:

اگرچه این مورد هنوز توسط FDA تأیید نشده است ، اما آلرگان معتقد است که بوتاکس به چندین مورد مربوط به رابطه جنسی کمک می کند. این شامل زنانی است که از رابطه جنسی دردناک رنج می برند. این مورد در کسانی که دچار اسپاسم کف لگن یا انقباضات واژن می شوند شایع است.

مردان همچنین می توانند از بوتاکس ، به ویژه افرادی که از انزال زودرس رنج می برند ، بهره مند شوند. این امر مستلزم تزریق بوتاکس مستقیم به آلت تناسلی به منظور شل شدن عضله است که به نوبه خود باعث انزال می شود.
علاوه بر این ، بوتاکس در حال حاضر بخشی از یک کارآزمایی بالینی است تا ارزیابی کند آیا می تواند درمان خوبی برای اختلال نعوظ (ED) باشد یا خیر.

5. تسکین میگرن:

در سال 2010 بوتاکس توسط FDA به عنوان درمانی برای کسانی که از میگرن مزمن رنج می برند تأیید شد.

12 سال قبل از تایید بوتاکس ، یک جراح پلاستیک متوجه شد که بیمارانی که بوتاکس دریافت کرده اند کمتر دچار سردرد می شوند. این مشاهده بود که تحقیقات بیشتری را در این زمینه آغاز کرد و منجر به داروهای امروزی شد.

درمان به شرح زیر است: 31 تزریق در مناطق مختلف. اثرات آن سه ماه طول می کشد ، پس از این مدت ممکن است تزریقات بیشتری لازم باشد.

6. ضربان قلب غیر طبیعی:

در حال حاضر ، تحقیقات در مورد رابطه بین بوتاکس و ضربان نامنظم قلب در حال انجام است. آنها در تلاشند تا مشخص کنند که آیا بوتاکس به عنوان یک درمان موثر برای جلوگیری از الگوهای غیر طبیعی ضربان قلب پس از جراحی قلب باز عمل می کند یا خیر.

7. بیماری روانی

آزمایشات بالینی اولیه نشان می دهد که بوتاکس ممکن است علائم مرتبط با افسردگی را تسکین دهد. تجویز بوتاکس بر روی “فرضیه بازخورد صورت” کار می کند. این نظریه حدس می زند که حالات صورت ما بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد.

در سال 2014 مطالعه ای روی 74 بیمار مبتلا به اختلال افسردگی اساسی نشان داد که 52 درصد از افرادی که بوتاکس دریافت کرده بودند احساس کردند علائم افسردگی آنها کاهش یافته است. در حالی که ، تنها 15 که دارونما دریافت کردند ادعا کردند که پاسخ مشابهی دارند.
آزمایشات بیشتری در حال انجام است تا این موضوع با جزئیات بیشتری بررسی شود. امیدواریم به زودی شاهد یک نتیجه قطعی در مورد اینکه آیا مزایای بوتاکس در زمینه بیماری های روانی است ، باشیم.

8. دستان سرد:

پزشکان کلینیک دست سرد در دانشگاه شیکاگو ، بوتاکس را برای درمان بیمارانی که از دست های بسیار سرد رنج می برند ، تجویز می کنند. درمان نیاز به تزریق بوتاکس مستقیم به دست دارد. این باعث شل شدن ماهیچه هایی می شود که عروق خونی منقبض شده (که علت گردش ضعیف و در نتیجه سردی است) را آرام می کند.

هنگامی که رگ ها شل و منبسط می شوند ، خون می تواند از طریق دست ها و نوک انگشتان جریان یابد. این امر باعث گرم شدن دست ها می شود. این درمان می تواند تا سه ماه تسکین دهد.

9. زخم از شکاف لب (در نوزادان):

در حال حاضر این مورد توسط FDA تأیید نشده است ، با این حال ، علم زیادی برای حمایت از این منطق وجود دارد. به طور متوسط سالیانه 4.44 درصد نوزادانی با شکاف لب به دنیا می آیند. اکثر آنها برای اصلاح این وضعیت تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

برخی از پزشکان با هدف ثابت نگه داشتن ماهیچه ها سعی کرده اند بوتاکس را به نوزادان تزریق کنند ، بنابراین شانس بیشتری برای بهبودی به آنها داده شده است ، و در بسیاری از موارد ، این کار موثر بوده است.

10. اسپاسم گردن

قبل از اینکه بوتاکس در زمینه جراحی پلاستیک رایج شود ، از آن برای درمان اسپاسم گردن استفاده می شد. مطالعه ای که در سال 2004 انجام شد نشان داد که بوتاکس به طور قابل توجهی درد کسانی را که در اثر دیستونی گردن (CD) با گردن درد مزمن سروکار دارند ، کاهش می دهد. بوتاکس به ماهیچه های لازم تزریق شد و در نتیجه سیگنال هایی را که باعث سفت شدن عضلات دردناک می شد مسدود کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود.

چه نواحی را می توان با بوتاکس درمان کرد؟

بوتاکس اغلب برای درمان چین و چروک و خطوط ریز در قسمت بالایی صورت استفاده می شود: خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط خط خنده و …. هنچنین برای چین و چروک گردن نیز قابل استفاده است.

بوتاکس علاوه بر زیبایی شناسی صورت، در پزشکی برای درمان بسیاری از آسیب شناسی های گوارشی و عصبی استفاده می شود.

در نهایت، بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد از طریق تزریق در زیر بغل یا در ناحیه شناخته شده است. این کار به مسدود کردن مواد شیمیایی عصبی و پایانه های عصبی مورد استفاده برای تعریق کمک می کند.

انواع بوتاکس

دو نوع بوتاکس داریم نوع دیسپورت و نورونوکس. بهتر است توجه کنید که حتماً نوع دیسپورت انگلیسی و نورونوکس کره ای باشد و این دیسپورت تنها نوعی است که در کتاب های تخصصی ذکر شده است و نورونوکس هم جز بوتاکس هایی است که تائید شده وزارت بهداشت است و مراقب باشید که فقط از همین دو مدل برای تزریق بوتاکس استفاده کنید. بهتراست اگر تمایل به تزریق بوتاکس دارید به هیچ عنوان نوع چینیش را مصرف نکنید زیرا منجر به عوارضی می شود که جبران ناپذیر است مانند خارش، سوزش، التهاب و…

ممنوعیت تزریق بوتاکس برای چه افرادی است؟

بوتاکس در شیردهی در حاملگی در کسی که عفونت های فعال دارد در سرطان های فعال و پیشرفته بهتر است تزریق نکنیم ولی خوشبختانه در بیماری های قلبی در مشکلات کلیوی و کبدی می توانیم با احتیاط بوتاکس را تزریق کنیم.

تزریق بوتاکس آیا خطرناک هست ؟

اگر بوتاکس خطرناک بود هرگز در مطب پزشکی که مجوز نظام پزشکی دارد انجام نمیشد و مطابق با بوتاکسی که برای شما تزریق میشود را دکتر برای نمونه به خودشان تزریق کردند که شما همراهان میتوانید در کلیپ زیر تماشا کنید .

ماندگاری تزرزق بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس ماندگاری 4 تا 6 ماه دارد و انتظار نداریم دائم بماند حتماً باید بیمار بداند که تزریق بوتاکس باید تکرار شود. در کنار بوتاکس تزریق ژل و تزریق چربی قرار می گیرد.

ژل ها و چربی های فرآورده های پر کننده ای هستند که برای پر کردن یک نقص زیبایی در صورت یا بدن ، خط خنده و برای حجیم کردن استفاده می شود.

 
آیا همه ی افراد می توانند تزریق بوتاکس انجام دهند؟

بهتر است قبل از این که انجام دهید به متخصص پوست مراجعه کنید و مشاوره بگیرید تا ببینیم شما شرایط تزریق را دارید یا خیر مثلاً یک سری بیماری هایی است که این کار برایشان ممنوع است .خصوصاً در خانم های باردار و شیرده گفته شده که این کار ممنوع است در بعضی مواقع فرد از یک سری دارو استفاده می کند که بهتر است تزریق بوتاکس را انجام ندهند.

آیا نیاز به ترمیم دارد؟

بله بعد از تزریق بوتاکس برای قرینگی مناسب لازم است بعد از 3 هفته فرد مجدد به متخصص پوست مراجعه کند تا تزریق در ناحیه های مورد نیاز انجام شود.

چگونه اثر بوتاکس ماندگار شود؟

از گرما و ورزش شدید خودداری کنید. زمانی که در روزهای 2 تا 3 روز پس از تزریق بوتاکس، در معرض گرمای زیاد قرار می گیرید یا به شدت ورزش می کنید، ماندگاری کمتری دارد.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب