برای رفع جوش صورت چه کنیم؟

برای رفع جوش صورت چه کنیم؟

فرم مشاوره رایگان

جوش صورت، یکی از رایج‌ترین و گاهی ناخواسته‌ترین تحولات پوستی است که افراد را درگیر می‌کند. این مشکل، زمینه‌ای را فراهم می‌کنند که احساسات، وضعیت روحی و حتی اعتماد به نفس را تحت تأثیر قرار دهند. جوش‌ها ممکن است ناشی ازعدم توازن هورمون‌ها، تغییرات در رژیم غذایی، استرس یا حتی استفاده از محصولات ناسالم بر روی پوست باشند.

عدم مراقبت درست از پوست باعث افزایش تولید چربی و تحریک باکتری‌ها می‌شود. حل این مشکل نه تنها به مراقبت‌های پوستی مرتبط بلکه به اصلاح عادات زندگی، مصرف مواد غذایی مناسب و مشاوره پزشکی نیاز دارد. کنترل جوش ها و درمان آن ها  تأثیر مثبت فراوانی در بهبود کیفیت پوست و افزایش اعتماد به نفس دارد.

در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که باید برای رفع جوش صورت چه کنیم؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برای رفع جوش صورت چه کنیم؟

علت جوش صورت چیست؟

جوش صورت یک بیماری پوستی است که در آن  منافذ پوست مسدود شده و باعث التهاب و عفونت می شود. علت اصلی جوش صورت ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. تا ما به علت بروز جوش صورت پی نبریم نمی توانیم به این سوال پاسخ دهیم که برای رفع جوش صورت چه کنیم؟ بنابراین ابتدا به بررسی عوامل ایجاد جوش در صورت می پردازیم:

 • عوامل ژنتیکی

ژنتیک نقش مهمی در ایجاد جوش صورت دارد. اگر والدین یا خواهر و برادر شما جوش صورت داشته باشند، احتمال اینکه شما نیز جوش صورت داشته باشید بیشتر است.

 • عوامل محیطی

عوامل محیطی نیز می توانند باعث ایجاد یا تشدید جوش صورت شوند. برخی از این عوامل عبارتند:

1-افزایش تولید چربی در پوست: چربی زیاد پوست منجر به انباشت چربی در منافذ موهای موجود در پوست میشود، که ممکن است به جوش منجر شود. بنابراین اهمیت دارید که چربی پوست خود را کنترل کنید.

2-تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی می تواند باعث ایجاد جوش صورت شود.

3-استرس: استرس می تواند باعث افزایش تولید چربی پوست شود که می تواند منجر به ایجاد جوش شود.

4-رژیم غذایی: برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث ایجاد جوش صورت شوند. این غذاها و نوشیدنی ها عبارتند از:

  • غذاهای چرب و سرخ شده
  • لبنیات
  • قند
  • کافئین

5-آلودگی هوا: آلودگی هوا می تواند باعث التهاب پوست شود که می تواند منجر به ایجاد جوش شود.

6-محصولات آرایشی و بهداشتی: استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی سنگین و چرب می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش شود.

عوامل تشدید کننده جوش صورت

عوامل زیر می توانند باعث تشدید جوش صورت شوند:

 • خاراندن جوش می تواند باعث گسترش عفونت و بدتر شدن جوش شود.
 • پوشاندن جوش ها با آرایش می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش بیشتر شود.
 • استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی سنگین و چرب می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد جوش شود.
 • عدم رعایت بهداشت پوست می تواند باعث تجمع چربی و آلودگی در منافذ پوست و ایجاد جوش شود.

پیشنهاد مطالعه: جوانسازی صورت با لیفت با نخ

عوامل تشدید جوش صورت

برای رفع جوش صورت چه کنیم؟

برای رفع جوش صورت، می‌توانید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید. در زیر تعدادی از راهکارها برای کاهش و رفع جوش‌های صورت بیان می شود:

1-شستشوی منظم پوست: استفاده از محصولات خاص شستشوی صورت با انتخاب مناسب برای نوع پوست شما می‌تواند باعث تمیزی پوست و کاهش انسداد منافذ موها شود.

2-استفاده از محصولات ضدجوش: محصولات حاوی اجزاء مانند اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید یا رزورسینول می‌توانند به کاهش التهابات و جلوگیری از ایجاد جوش کمک کنند.

3-مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها: مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین C و E می‌تواند به بهبود وضعیت پوست و کاهش جوش‌ها کمک کند.

4-مصرف آب به میزان کافی: آب باعث حذف سموم و فلزات سنگین از بدن می‌شود، که می‌تواند به پاکسازی پوست و کاهش احتمال ایجاد جوش‌ها کمک کند.

5- اجتناب از فشارهای مکانیکی بر روی جوش: لمس یا فشار دادن به جوش‌ها ممکن است باعث تحریک پوست و افزایش التهابات شود. اجتناب از لمس مکرر و فشار غیرضروری به پوست مهم است.

6-تغییر رژیم غذایی: برخی مطالعات نشان داده‌اند که تغییرات در رژیم غذایی ممکن است تأثیر مثبتی در کاهش جوش‌ها داشته باشد. مصرف مواد غذایی با اثرات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدان می‌تواند مفید باشد.

7-استفاده از کرم ضدآفتاب: حفاظت پوست از تأثیرات مضر اشعه‌های UV نقش اساسی در جلوگیری از ایجاد جوش و خراش‌ها دارد. استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF مناسب می‌تواند پوست را در برابر این تأثیرات محافظت کند.

8- استفاده از ماسک‌های صورت خاک رس: ماسک‌های گل خاک رس یا خاک سبز به عنوان ماسک‌های طبیعی با خاصیت‌های جذب چربی و تنظیم ترشح چربی پوست می‌توانند به کنترل جوش‌ها کمک کنند.

9-ترتیب نظام مراقبت پوستی: استفاده از محصولات مراقبت پوستی مرتبط با نوع پوست شما، از جمله تونر، مرطوب‌کننده و صابون مناسب، به حفظ تعادل پوست و کاهش احتمال ایجاد جوش‌ها کمک می‌کند.

10-کاهش مصرف مواد چرب: تغییر در رژیم غذایی با کاهش مصرف مواد چرب، شکلات و محصولات لبنی، ممکن است تأثیر مثبتی در کاهش جوش‌ها داشته باشد.

11-استفاده از محصولات ضدآلرژی: در صورت حساسیت پوست، استفاده از محصولات آرایشی و مراقبتی بدون عطر و مواد مضر می‌تواند از تحریک پوست جلوگیری کرده و به کاهش جوش‌ها کمک کند.

12-مراقبت از رژیم غذایی: انواع غذاهای غنی از ویتامین A و E مانند میوه‌ها و سبزیجات، می‌توانند به بهبود سلامت پوست و مقابله با جوش‌ها کمک کنند.

در هر صورت، تأثیر هر روش بر روی پوست افراد ممکن است متفاوت باشد. بهتر است قبل از اجرای تغییرات قابل توجهی در روزمرگی خود، با یک پزشک پوست مشورت کنید تا بهترین راه حل‌ها را برای نوع پوست شما در نظر گرفته و توصیه‌های خاصی دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه:بهترین قرص کلاژن ساز پوست

درمان جوش صورت

سخن آخر

جوش، یک مشکل پوستی است که به صورت ناخواسته در اثر افزایش ترشح چربی پوست، انسداد منافذ موهای پوستی و تحریک باکتری‌ها بوجود می‌آید. در زمانی که چربی‌ها در پوست تراکم می‌یابند و با سلول‌های مرده پوست مخلوط می‌شوند، منافذ موها بسته می‌شوند و باعث انتقال باکتری‌ها به داخل مویرگها می‌شود.

این وضعیت منجر به تولید چربی بیش از حد، التهابات و تشکیل جوش می‌شود. درمان جوش شامل استفاده از محصولات مراقبت پوستی با اجزاء ضدجوش، شستشوی منظم صورت، استفاده از ماسک‌ها و محصولات ضدآفتاب، تغییرات در رژیم غذایی با کاهش مصرف مواد چرب و شکلات، استفاده از داروهای موضعی و در صورت لزوم، مشاوره با یک پزشک پوست و زیبایی جهت درمان‌های پیشرفته و موثر می‌شود.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب