کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی چیست؟

فرم مشاوره رایگان

درمان کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن را در زیر پوست تزریق می کند تا گردش خون را افزایش داده و تولید کلاژن جدید را تحریک کند. زیرا افزایش تولید کلاژن باعث افزایش کشش و استحکام پوست می شود. همچنین برای درمان آلوپسی یا همان ریزش مواستفاده  شود.

کربوکسی تراپی را می توان در هر نقطه از بدن ، از جمله صورت ، گردن ، بازوها ، معده ، باسن و پاها انجام داد. حتی می توان گاز دی اکسید کربن را در نواحی ظریف یا دارای پوست نازک مانند اطراف چشم تزریق کرد.

تزریق دی اکسید کربن معمولا برای کم کردن رسوبات چربی و همچنین ظاهر سلولیت ، علائم کشش ، آکنه ، خطوط و چین و چروک های ظریف و حتی حلقه های تیره زیر چشم کاربرد دارد.

این روش در سال 1932 در فرانسه آغاز شده است، اما درمان با دی اکسید کربن هنوز نسبتاً جدید است زیرا مطالعات بالینی ایالات متحده محدود است ، کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شده است.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث محبوبیت زیاد کربوکسی تراپی شده است ، موفقیت آن در درمان تیرگی زیر چشم است. تیرگی زیر چشم به طور طبیعی برطرف می شود ، به این معنی که عوارض جانبی کمی دارد. حتی اگر این روش تقریباً پنج دقیقه طول بکشد ، نتایج بسیار موثر هستند.از تزریق دی اکسید کربن ، گاز طبیعی موجود در بدن استفاده می کند.

نکات مهم 

 • عوارض جانبی پایداری ندارد.
 • این یک روش سرپایی سریع و 15 تا 30 دقیقه ای است.
 • بعد از درمان سلولیت یا کاهش چربی ، به غیر از شنا و حمام در وان به مدت 24 ساعت می توانید بلافاصله به روال عادی زندگی بازگردید.
 • اکثر افراد به 7 تا 10 جلسه نیاز دارند.

افرادی که تحت این روش قرار می گیرند بهبودی در موارد زیر پیدا می کنند:

 • قابلیت ارتجاعی پوست
 • از بین رفتن خطوط ریز و چین و چروک
 • همچنین به ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی کمک می کند.

علاوه بر این ، می تواند با افزایش جریان خون در پلک ، به کاهش حلقه های زیر چشم کمک کند. برخی از پزشکان از این روش درمان برای درمان اختلال نعوظ ، ، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف استفاده می کنند.

برای کاهش چربی و سلولیت ، این روش اغلب بر روشهای تهاجمی تر و پرخطرتر مانند لیپوساکشن ترجیح داده می شود.

یکی دیگر از دلایل رایج استفاده از کربوکسی تراپی ، کاهش چربی صورت است. از آنجا که دی اکسید کربن تزریق شده به زیر پوست به  رسوبات چربی حملهکرده و آنها را تجزیه می کند ، چربی ها را می توان تا حدی کاهش داد که در آن ظاهر یک صورت باریک تر به نظر برسد.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی چیست؟

مزایا

 • دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن وجود دارد و کربوکسی تراپی برای افزایش اکسیژن در نواحی تحت درمان به گردش خون خود بدن متکی است.
 • درمان سریع است و شامل هیچ گونه وقفه ای نمی شود.
 • هزینه کم
 • بدون نیاز به گذراندن دوران نقاهت

معایب:

 • برای دستیابی به نتایج قابل توجه ، مجموعه ای از درمان های کربوکسی تراپی مورد نیاز است.
 • نتایج باید با درمان های مداوم حفظ شوند.
 • احتمال کبودی و تورم در محل انجام تزریق

نکاتی که باید  بعد از درمان کربوکسی تراپی به آن توجه کرد.

 • از فشار دادن یا ماساژ منطقه تحت درمان اجتناب کنید.
 • به مدت 24 ساعت از انجام ورزش اجتناب کنید.
 • به مدت 72 ساعت از آفتاب گرفتن و حضور در گرمای زیاد اجتناب کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از تورم بیش از حد از مصرف زیاد الکل یا نمک اجتناب کنید.
 • در صورت داشتن تورم ، بهتر است هر ساعت 15 دقیقه یک کمپرس خنک روی منطقه تحت درمان قرار دهید.

دسته بندی موضوعات

کربوکسی تراپی چیست؟

موارد منع انجام کربوکسی تراپی:

با توجه به این که کربوکسی ترابی عوارض جانبی خطرناکی ندارد افرادی که دارای بیماری های زیر هستند بهتر است با پزشک خود مشورت کنند:

 • افرادی که مشکل کلیوی دارند و یا دیالیز میکنند.
 • افرادی که زخم فعال در ناحیه تحت درمان دارند.
 • افرادی که دوره شیمی درمانی را پشت سر میگذارند.
 • زنانی که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که مشکلات مغزی یا صرع دارند.

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند؟

هنگامی که گاز دی اکسید کربن به بافت زیر جلدی زیر پوست تزریق می شود ، رگ های خونی را متسع می کند ، که باعث افزایش گردش خون و جریان اکسیژن به بافت ها می شود.

اعتقاد بر این است که درمان سلول های چربی را کوچک می کند اما آنها را نمی کشد و از بین نمی برد ، بنابراین می توانند با گذشت زمان دوباره گسترش یابند. گاهی از این درمان به عنوان جایگزینی غیرجراحی برای لیپوساکشن برای کاهش چربی یاد می شود ، اما اولین کارآزمایی بالینی تصادفی ، که در سال 2018 انجام شد ، نتایج را موقتی نشان داد.

به حداقل رساندن سیاهی دور چشم یکی از رایج ترین کاربردهای کربوکسی تراپی است. دکتر آجایا کاشیاپ ، جراح پلاستیک در دهلی نو توضیح می دهد: “عدم اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک پایین اجازه می دهد تا رنگ مایل به آبی از طریق پوست نازک نمایان شود.” “با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده ، جریان خون افزایش می یابد و شبکه های مویرگی بهبود یافته ایجاد می شود ، تا برای گردش خون طولانی مدت مفید باشد.”

برخی از پزشکان می گویند که ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و میکرونیدلینگ می تواند نتایج را بهبود بخشد.

در طول درمان کربوکسی تراپی چه اتفاقی می افتد؟

درمان کربوکسی تراپی نسبتاً سریع است و معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. ارائه دهنده شما یک مخزن دی اکسید کربن دارد که گاز را از طریق یک لوله استریل به یک سوزن کوچک منتقل می کند.

اگر نگران سوزن هستید یا به درد حساس هستید ، ارائه دهنده شما می تواند کرم بی حسی را روی پوست شما بمالد تا تزریق را چندان احساس نکنید.سپس سوزن را در زیر پوست وارد بافت زیر جلدی کرده و مقدار کمی گاز دی اکسید کربن را تزریق می کنند. ممکن است کمی تحت فشار قرار بگیرید زیرا در زیر پوست شما منبسط می شود.

نتایج کربوکسی تراپی چقدر دوام دارد؟

همه نتایج کربوکسی تراپی موقتی است. یک سری از درمانهای هفتگی به همراه درمانهای پیگیری هر چند ماه توصیه می شود.

آیا کربوکسی تراپی پوست را محکم می کند؟

با ورود به سی و چهل سالگی ، احتمالاً متوجه خواهید شد که پوست صورت و گردن شروع به شل شدن و افتادگی می کند. اگرچه طبیعی است که پوست با افزایش سن حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد ، اما این تغییر می تواند باعث شود شما پیرتر از آنچه که هستید ، به نظر برسید.تزریق کربوکسی  پوست شما را محکم کرده و پوستی جوان و جذابی را برای شما به ارمغان بیاورد.

آیا کربوکسی تراپی باعث سفت شدن پوست می شود؟

کربوکسی تراپی یک درمان زیبایی شناسی انقلابی است که می تواند افتادگی پوست صورت ، گردن ، بازوها و دیگر نواحی بدن شما را محکم و سفت کند. در طول این درمان نوآورانه ، پزشک شما یک سوزن بسیار کوچک را در زیر سطح پوست شما تزریق می کند. در مرحله بعد ، آنها از این سوزن برای ارسال گاز دی اکسید کربن به بدن شما استفاده خواهند کرد.

این گاز دی اکسید کربن بدن شما را به ارسال گلبول های قرمز به ناحیه مورد نظر شما تشویق می کند. افزایش گلبول های قرمز خون باعث بهبود گردش خون و افزایش ظاهر پوست شما می شود. این تکنیک همچنین به بدن شما کمک می کند تا فیبرهای کلاژن بیشتری در ناحیه تحت درمان شما ایجاد کند. همانطور که بدن شما به درمان شما پاسخ می دهد ، افتادگی پوست شما سفت می شود.

آیا این درمان می تواند سایر مشکلات پوستی را برطرف کند؟

درمان های کربوکسی تراپی می توانند بسیاری از مشکلات مختلف پوست را برطرف کنند ،که شامل موارد زیر است :

علائم کشش:

دریافت درمان های کربوکسی تراپی می تواند علائم کششی شما را به حداقل برساند. هنگامی که کلاژن در بافت های پوستی شما پاره می شود ، علائم کشش ایجاد می شود. این درمان با فعال کردن بدن شما برای تولید کلاژن جدید ، این علائم را به حداقل می رساند.

کربوکسی تراپی چیست؟

سلولیت:

علاوه بر رفع علائم کشش ، استفاده از درمان کربوکسی می تواند راه خوبی برای بهبود سلولیت شما باشد. این وضعیت پوستی زمانی رخ می دهد که سلول های چربی باعث ایجاد ظاهری ناهموار در پوست شما می شوند. این درمان می تواند اندازه سلول های چربی شما را کاهش داده و سطح پوست شما را صاف کند.

آلوپسی:

آلوپسی یک وضعیت ناامیدکننده است که باعث می شود موهای سر و دیگر نواحی بدن از بین برود. با افزایش این گردش خون ، علائم منفی آلوپسی ممکن است بهبود یابد.

حلقه های زیر چشم:

ایجاد حلقه های قابل توجه در زیر چشم ها باعث می شود که به طور مداوم خسته یا غمگین به نظر برسید. این حلقه ها زمانی ایجاد می شوند که گردش خون بدی در این ناحیه از بدن داشته باشید. دریافت درمان کربوکسی تراپی می تواند حلقه های آبی رنگ زیر چشم شما را کاهش داده و به شما این امکان را بدهد که استراحت کرده و هوشیار به نظر برسید.

چربی زیر جلدی:

به حداقل رساندن چربی زیر جلدی که در زیر پوست و روی ماهیچه ها ظاهر می شود ، بسیار چالش برانگیز است. چربی زیر پوستی ممکن است به تغییرات مثبت در عادات غذایی یا روال ورزش شما پاسخ ندهد.

خوشبختانه کربوکسی تراپی می تواند این چربی را کاهش داده و اندامی لاغرتر به شما بدهد. در طول درمان ، گاز دی اکسید کربن به سلول های چربی زیر جلدی در ناحیه مورد نظر شما آسیب می رساند. وقتی بدن شما این سلول های چربی آسیب دیده را از بین ببرد ، لاغرتر و تناسب اندام به نظر خواهید رسید. ما می توانیم از این روش درمانی برای هدف قرار دادن سلول های چربی در معده ، صورت ، پاها ، بازوها و سایر نقاط بدن استفاده کنیم.

سوالات متداول درمان

به چند نوع درمان کربوکسی تراپی نیاز خواهم داشت؟

از آنجا که علائم کشش ، پوست شل و سایر مسائل زیبایی ممکن است بیشتر یا کمتر از مشکلات پوستی افراد دیگر باشد ، تعداد درمانهایی که دریافت می کنید متفاوت خواهد بود. با این وجود ، دریافت حدود هفت تا ده درمان کربوکسی تراپی طبیعی است. بین هر کدام از درمان های خود باید یک هفته صبر کنید.

آیا درمان کربوکسی من ناراحت کننده نخواهد بود؟

درمان کربوکسی تراپی یک تکنیک زیبایی با حداقل تهاجم است که معمولاً فقط پانزده تا سی دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود. شما باید احساس راحتی کنید زیرا گاز دی اکسید کربن به بدن شما منتقل می شود.علاوه بر این ، اگر سوزن ها شما را عصبی می کند ، پزشک شما می تواند کرم بی حسی را روی پوست ناحیه مورد نظر شما قرار دهد. این کرم به شما این امکان را می دهد تا با سوزن در بدن خود احساس آرامش کنید.

آیا بعد از دریافت این درمان باید روال معمول خود را تغییر دهم؟

شما باید سعی کنید از حمام کردن یا رفتن به استخر در چند ساعت آینده پس از درمان خودداری کنید. گذشته از این محدودیت های جزئی ، نیازی به تغییر برنامه معمول خود ندارید. می توانید به محل کار خود بروید ، کارهایی انجام دهید یا سایر کارهای روزانه را انجام دهید.

این درمان ها چقدر طول می کشد تا پوست من سفت شود؟

بسیاری از درمان های زیبایی مدت زمان زیادی طول می کشد تا پوست شما بهبود یابد. اگر از یکی از این تکنیک ها برای افزایش ظاهر خود استفاده می کنید ، ممکن است مجبور باشید ماه ها منتظر بمانید تا تغییرات محسوسی در مسائل زیبایی خود مشاهده کنید.

خوشبختانه ، درمان با کربوکسی تغییرات فوری را در پوست شما ایجاد می کند. در نتیجه ، بافت های ناحیه مورد نظر شما پس از دریافت درمان اولیه محکم تر و محکم تر به نظر می رسند. علاوه بر این ، از آنجایی که این تکنیک بدن شما را تشویق می کند تا الیاف کلاژن بیشتری را در طول زمان ایجاد کند ، پوست شما همچنان سفت تر می شود و درمانهای کربوکسی تراپی بیشتری دریافت می کنید.

در صورت داشتن پوست حساس آیا می توانم این درمان را دریافت کنم؟

از آنجا که این یک روش زیبایی بسیار ملایم و غیر تهاجمی است.بنابراین ، اگر پوست حساسی دارید ، می توانید درمان های کربوکسی تراپی را دریافت کنید. در واقع ، از این درمان ملایم می توان برای بهبود وضعیت پوست ظریف اطراف چشم استفاده کرد.

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

هزینه شما بستگی به سطح تجربه و آموزش ارائه دهنده ، محل تمرین و تعداد درمانهایی که دریافت می کنید ، دارد. برنامه ریزی کنید تا یک سری جلسات داشته باشید و به یاد داشته باشید که برای حفظ نتایج به بازدیدهای پیگیری نیاز دارید.

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده می شوید؟

هیچ آمادگی خاصی قبل از عمل وجود ندارد ، اگرچه پزشک ممکن است بسته به شرایط شما دستورالعمل خاصی داشته باشد.

نتیجه گیری

کربوکسی تراپی درمان سلولیت ، علائم کشش ، تیرگی زیر چشم وآلوپسی و….است.درمان را می توان روی پلک ها ، گردن ، صورت ، بازوها ، باسن ، معده و پاها اعمال کرد.از تزریق دی اکسید کربن ، گاز طبیعی موجود در بدن استفاده می کند.

پس از درمان ، فقط می توانید عوارض جانبی جزئی را مشاهده کنید: برخی کبودی ، تورم و ناراحتی در محل تزریق که از یک تا پنج روز طول می کشد. اما هیچ وقفه ای وجود ندارد و باید بتوانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بازگردید.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب