prp

PRP (پی آر پی) چیست؟

فرم مشاوره رایگان

وارد حمام می شوید و موهای خود را آبکشی می کنید. به پایین نگاه می کنید ، چه می بینید؟ تعداد نسبتاً نگران کننده ای از مو که از پوست سر شما ریخته استدرمان های زیادی برای از بین بردن یا متوقف کردن ریزش مو جود دارد ،که یکی از آنها درمان PRPاست.

برای درک ریزش مو ، باید رشد مو را درک کنید.در چرخه رشد سه مرحله وجود دارد:

 • آناژن این زمانی است که موها به طور فعال طول می کشند.
 • کاتاژن این زمانی است که رشد مو متوقف می شود.
 • تلوژن این زمانی است که موها استراحت می کنند و در نهایت می ریزند.
 • حدود 90 درصد از موهای شما به یک باره در مرحله آناژن قرار دارند و این مرحله رشد می تواند سالها ادامه داشته باشد.

فاز انتقالی ، کاتاژن ، بسیار کوتاه تر است – فقط فقط چند هفته – و تلوژن چند ماه طول می کشد.در حدود 100000 فولیکول به طور متوسط در سر پوست جوانه می زند و از بین رفتن حداکثر 100 رشته در روز امری عادی است. وقتی موی فردی ریخت ، فولیکول برای رشد مجدد آماده می شود و کل چرخه دوباره شروع می شود برخی شرایط نیز می تواند منجر به عدم تعادل شود ، جایی که نیمی از موهای سر وارد فاز تلوژن می شوند.

درمان PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای توقف ریزش مو شامل یک درمان سه مرحله ای می باشد که دراز خود فرد خون گرفته می شود ، پردازش می شود ودر انتها به پوست سرخود فرد تزریق می شود.

بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که تزریق PRP باعث رشد مو شده و با افزایش خونرسانی به فولیکول های مو و افزایش ضخامت ساقه مو ، آن را حفظ می کند. امکان دارد این روش با سایر روش های ریزش مو یا داروها ترکیب می شود.

هنوز تحقیقات کافی برای اثبات اینکه آیا PRP یک درمان (effective)موثر برای ریزش مو است ، انجام نشده است. با این حال ، PRP درمانی از دهه 1980 استفاده می شود. این روش برای مشکلاتی مانند ترمیم تاندون ها ، رباط ها و عضلات آسیب دیده نیز استفاده می شود.

روند PRP درمانی

PRP درمانی یک فرآیند سه مرحله ای است. بیشتر PRP درمانی به سه درمان با فاصله 4-6 هفته نیاز دارد.

مرحله 1
از بازو بیمار گرفته می شود – و درون سانتریفیوژ قرار می گیرد (دستگاهی که به سرعت می چرخد تا مایعات با چگالی مختلف را جدا کند).

مرحله 2
بعد از حدود 10 دقیقه در سانتریفیوژ ، خون شما به سه لایه تقسیم می شود:

 • پلاسمای فاقد پلاکت
 • پپلاسمای غنی از پلاکت
 • سلول های قرمز خون

مرحله 3
پلاسمای سرشاز از پلاکت به داخل سرنگ کشیده می شود و سپس در مناطقی از پوست سر تزریق می شود.

هنوز تحقیقات کافی برای اثبات موثر بودن PRP انجام نشده است. همچنین مشخص نیست که برای چه کسی – و تحت چه شرایطی – موثرترین است.

طبق یک مطالعه منبع معتبر اخیر ، “اگرچه PRP از نظر علمی ثاثیر بسزایی در ترمیم مو دارد ، ترمیم مو با استفاده از PRP هنوز در مراحل ابتدایی است. شواهد بالینی هنوز ضعیف است. ”

نوشته های مشابه

hjmDb74YvQPh
مهمترین علت ریزش مو و راه درمان آن
درمان-ریزش-مو
علت ریزش موی شدید و ناگهانی چیست ؟

دسته بندی موضوعات

PRP برای عوارض جانبی ریزش مو

از آنجا که PRP درمانی شامل تزریق خون شخصی به پوست سر شما است ، در معرض ابتلا به بیماری واگیر دار نیستید.

هنوز هم ، هر درمانی که شامل تزریق باشد ، همیشه خطر عوارض جانبی را به همراه دارد:

 • آسیب به رگهای خونی یا اعصاب
 • عفونت
 • کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق

همچنین این احتمال وجود دارد که بتوانید به ماده بیهوشی که در درمان استفاده می شود واکنش منفی نشان دهید. اگر تصمیم دارید درمان PRP را برای ریزش مو دنبال کنید ، از قبل در مورد تحمل بیهوشی به پزشک اطلاع دهید.

خطرات PRP برای ریزش مو

حتماً تمام داروهای مصرفی خود را قبل از عمل از جمله دارو ها ،مکمل ها و دارو های گیاهان را به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگامی که برای مشاوره اولیه خود می روید ، بسیاری از ارائه دهندگان در صورت عدم استفاده از PRP برای ریزش مو توصیه می کنند:

 • روی رقیق کننده های خون هستند
 • سیگاری سنگینی هستند
 • سابقه سو alcohol مصرف الکل یا مواد مخدر داشته باشد

در صورت مشاهده موارد که ذکر می شود ممکن است از انجام درمان منع شوید :

 • عفونت های حاد یا مزمن
 • سرطان
 • بیماری مزمن کبدی
 • بیماری مزمن پوستی
 • بی ثباتی همودینامیکی
 • هیپوفیبرینوژنمی
 • اختلال متابولیک
 • سندرم های اختلال عملکرد پلاکت
 • اختلال سیستمیک
 • تعداد پلاکت پایین
 • بیماری تیرویید

هزینه PRP برای ریزش مو چقدر است؟

درمان PRP شامل سه مرحله ی درمانی در یک دوره 4-6 هفته ای است که هر 4 تا 6 ماه یکبار با درمان های نگهدارنده انجام می شود.

قیمت این روش درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • موقعیت جغرافیایی شما
 • کیفیت تجهیزات
 • افزودن مواد مغذی

بسیاری از طرح های بیمه ای ، PRP برای درمان ریزش مو را زیبایی می دانند و هیچ یک از هزینه های درمان را پوشش نمی دهد. با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آیا PRP درمانی برای شما تأمین می شود یا خیر.

اگر نگران ریزش مو هستید ،PRP درمانی گزینه ی مناسبی برای شما است البته با تشخیص پزشک متخصص است.

با این که دلایل بالینی کمی وجود دارد که نشان دهنده ی این است که درمان PRP برای ریزش مو موثر است ، اما بسیاری از پزشکان معتقدند که PRP راهی مطمئن و موثر برای توقف ریزش مو و تحریک رشد موهای جدید است.

با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید کدام روش درمانی یا ترکیبی از روش ها بهترین انتخاب برای شماست.پس از انجام درمان موهای شما باید رشد بیشتری داشته باشند. اگر 6 ماه یا بیشتر بعد از عمل خود دچار ریزش مو شده اید ، با پزشک خود صحبت کنید.
با این حال ، چرخه می تواند به دلیل پیری و تغییرات هورمونی ، مانند یائسگی ، مختل شود. با افزایش سن ، برخی از فولیکول ها دیگر موی جدیدی رشد نمی کنند .

در آخر شما را دلایلی که باعث ریزش مو می شوند آشنا می کنیم:

خوب ، مقصرهای بالقوه زیادی وجود دارد ، و ممکن است برخی از افراد بیش از یک مسئله داشته باشند.
هورمون ها و همچنین ژنتیک می توانند نقشی داشته باشند و منجر به فولیکول های کوچکتری شوند که در نهایت از ساخت مو جلوگیری می کنند.

فشار:
استرس – مانند آن در اثر یک واقعه آسیب زا ، یک مسئله سلامتی (مانند جراحی) ، کاهش سریع وزن یا بارداری – می تواند یک عامل بزرگ در تلوژن افلوویوم باشد.

اساساً ، این بدان معناست که موهایی که موهای بیشتری وارد فاز تلوژن می شوند ریزش موقت دارند.

تعیین استرس به عنوان علت می تواند دشوار باشد ، زیرا ریزش مو اغلب بلافاصله اتفاق نمی افتد ، در عوض 3 تا 6 ماه بعد ریزش می کند. با این اوصاف ، اگر متوجه شدید که چند ماه پس از یک رویداد بزرگ مانند موارد ذکر شده در بالا ، توده های موی خود را از دست داده اید ، خوب استرس شرط بندی عامل این امر است.

رژیم غذایی:
مقادیر کم آهن ، روی و ویتامین های B12 و DTrusted منبع با ریزش مو ارتباط دارد. به نظر می رسد همه در تحریک رشد مو یا کمک به سلامت فولیکول نقش دارند.

آلوپسی:
آلوپسی هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کرده و منجر به ریزش مو شود.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

 • باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
 • باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
 • باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

استفاده‌های پی آر پی

پلاکت درمانی یا PRP استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

رشد مو

پزشکان از تزریق پی آر پی به پوست سر برای کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها، تزریق PRP است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود. البته این روش برای درمان این بیماری تاثیر تایید شده قطعی ندارد.

نکته : برای درمان ریزش موی ارثی آقایان نتایج PRP قطعی و کاملا اثبات شده نیست.

کاشت مو

در کاشت مو، پی آر پی به صورت تزریق یا اسپری برای ناحیه‌ی گیرنده‌ی مو استفاده می‌شود. به این ترتیب فرآیند جای‌گیری گرافت‌‌ها در پوست سر با سرعت بیشتری انجام شده و زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده نیز زودتر بهبود می‌یابد. همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی آر پی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند.

اگر رشد موهای شما بعد از کاشت مو ضعیف باشد، می‌توان از PRP برای بهبود آن استفاده کرد.

چند نوع آلوپسی وجود دارد:

 • آلوپسی آره آتا. این نوع باعث ایجاد تکه های طاسی می شود.
 • آلوپسی توتالیس. این نوع باعث طاسی کامل روی سر می شود.
 • آلوپسی جهانی این یکی بسیار نادر است و باعث می شود کل بدن همه موهای خود را از دست بدهد.

اختلال تیروئید:

تیروئیدهای بیش از حد فعال و کم کار می توانند موها را از بین ببرند. همچنین می تواند همراه با شرایط خود ایمنی مانند آلوپسی باشد.

در صورت عدم درمان ، تغییرات هورمونی ایجاد شده می تواند باعث رشد موهای جدید مو نشود.

سایر شرایط و داروها:

بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و عفونت های مزمن نیز می توانند مقصر باشند.

همچنین ممکن است دریابید که داروها مانند داروهای شیمی درمانی ، رتینوئیدها ، بتا بلاکرها و داروهای ضد افسردگی می توانند منجر به ریزش مو شوند.

در بسیاری از موارد ، با قطع مصرف دارو ، موها دوباره رشد می کنند.

چگونه می توان ریزش مو را درمان کرد؟

طبق NHS ، بیشتر اشکال ریزش مو نیازی به درمان ندارند. این به این دلیل است که بسیاری از ریزش مو به دلیل افزایش سن موقتی یا طبیعی است.

با این حال ، ممکن است لازم باشد صبور باشید. ممکن است ماهها طول بکشد تا مو دوباره رشد کند و حتی طولانی تر شود تا دوباره تا حدودی “نرمال” به نظر برسد .

گفته شد ، برخی از روش ها وجود دارد که می توانید برای کنترل ریزش مو تلاش کنید:

اگر ریزش مو ناشی از سبک زندگی شما است از سلامت عمومی خود مراقبت کنید. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که غذای خوبی می خورید.یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین کافی (معمولاً حداقل 50 گرم در روز) ، ویتامین ها و مواد معدنی.
با جلوگیری از حالت دهی بیش از حد گرما و از بین رفتن ، موها و پوست سر خود را به آرامی درمان کنید. از محصولات ملایم و فاقد سولفات استفاده کنید.
اگر می خواهید درمان خاص ریزش مو را شروع کنید ، بدانید که هیچ درمانی 100 درصد موثر نیست. به یاد داشته باشید: اگر موهای شما به صورت توده های بزرگ ریخته است به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند در مورد گزینه های درمانی موثر به شما مشاوره دهند.

چگونه می توان از ریزش مو جلوگیری کرد:

برخی از اشکال ریزش مو ارثی است یا به علت بیماری ایجاد می شود ، بنابراین هیچ راهی بی خطر برای جلوگیری از ریزش توده ها وجود ندارد.اما نگاهی به شیوه زندگی فعلی و ایجاد برخی تغییرات در صورت لزوم هیچ ضرری ندارد.

این تغییرات می تواند شامل مبارزه با استرس با ورزش منظم یا انجام تشریفات آرام بخش ، مانند یوگا یا مدیتیشن باشد. همچنین می توانید با بالا بردن میزان مصرف میوه و سبزیجات ، روی مقدار کافی خواب و مواد مغذی کافی کار کنید.

نتیجه گیری

از بین رفتن توده های مو آزار دهنده است. اما همیشه یک دلیل اساسی وجود خواهد داشت ، خواه این یک وضعیت سلامتی ، سطح استرس یا ژنتیک خانوادگی باشد.با انجام درمان PRP می توانید جانی دوباره به موهای خود ببخشید .این روش درمانی مواد مغدی مورد نیاز مو را با تزریق پلاسمای خون خود فرد، در اختیار فولیکول های مو قرار می دهد.

بهترین فرد برای کمک به شما در یافتن علت ، پزشک یا متخصص پوست است. سعی کنید موهای خود را با احتیاط نیز درمان کنید. از مواد تشدیدکننده بالقوه ، مانند الکل ، و وسایل حرارتی خشک کننده دور شوید.
و به یاد داشته باشید: بیشتر ریزش مو موقتی است و در نهایت دوباره رشد خواهد کرد.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب