بیماری سرخچه

بیماری سرخچه

فرم مشاوره رایگان

بیماری سرخچه یک عفونت ویروسی مسری است که بیشتر با بثورات قرمز متمایز آن شناخته می شود. به آن سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز می گویند. این عفونت ممکن است در اکثر افراد علائم خفیف یا بدون علائم ایجاد کند. با این حال، می تواند مشکلات جدی برای نوزادان متولد نشده ای که مادران آنها در دوران بارداری مبتلا می شوند، ایجاد کند.

سرخچه همانند سرخک نیست، اما این دو بیماری دارای علائم و نشانه‌هایی مانند بثورات قرمز هستند. سرخجه توسط ویروسی متفاوت از سرخک ایجاد می شود و سرخچه به اندازه سرخک عفونی یا شدید نیست. واکسن سرخک – اوریون – سرخچه (MMR) ایمن و در پیشگیری از سرخچه بسیار موثر است. این واکسن محافظت مادام العمر در برابر سرخچه را فراهم می کند. در بسیاری از کشورها، عفونت سرخجه نادر است یا حتی وجود ندارد. با این حال، از آنجایی که این واکسن در همه جا استفاده نمی شود، این ویروس هنوز هم برای نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری آلوده هستند، مشکلات جدی ایجاد می کند. یک بیماری بسیار مسری است که باعث تب، بثورات قرمز، سرفه و آبریزش چشم می شود. در برخی افراد می تواند عوارض جدی داشته باشد. دریافت واکسن سرخک بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا و انتشار سرخک است.

بیماری سرخچه

علائم بیماری سرخچه

علائم و نشانه های سرخچه اغلب به سختی قابل مشاهده است، به خصوص در کودکان. علائم و نشانه ها معمولا بین دو تا سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. آنها معمولاً 1 تا 5 روز طول می کشند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تب خفیف 102 فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) یا کمتر
 • سردرد
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • چشم های قرمز و خارش دار
 • غدد لنفاوی حساس و بزرگ شده در پایه جمجمه، پشت گردن و پشت گوش
 • راش ریز و صورتی که از صورت شروع می شود و به سرعت به تنه و سپس بازوها و پاها گسترش می یابد
 • درد مفاصل، به ویژه در زنان جوان

پیشنهاد مطالعه: درمان خانگی عفونت گوش بزرگسالان

علائم بیماری سرخچه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فکر می‌کنید که شما یا فرزندتان ممکن است در معرض سرخچه قرار گرفته‌اید یا اگر متوجه علائم یا نشانه‌های سرخجه شدید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید. اگر قصد بارداری دارید، سوابق واکسیناسیون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که واکسن سرخک، اوریون، سرخچه (MMR) خود را دریافت کرده اید. اگر باردار هستید و به سرخجه مبتلا می شوید، به خصوص در سه ماهه اول، این ویروس می تواند باعث مرگ یا نقص های مادرزادی جدی در جنین در حال رشد شود.

سرخچه در دوران بارداری شایع ترین علت ناشنوایی مادرزادی است. بهتر است قبل از بارداری از سرخچه محافظت کنید. اگر باردار هستید، احتمالاً تحت یک غربالگری روتین از نظر ایمنی در برابر سرخجه قرار خواهید گرفت. اما اگر هرگز واکسن را دریافت نکرده اید و فکر می کنید ممکن است در معرض سرخچه قرار گرفته باشید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. آزمایش خون ممکن است تأیید کند که شما از قبل مصون هستید.

پیشنهاد مطالعه: سرگیجه نشانه ی چه بیماری است؟

سرخچه چگونه بروز می کند؟

علل سرخجه

توسط ویروسی ایجاد می شود که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. زمانی که فرد مبتلا سرفه یا عطسه می کند، می تواند سرایت کند. همچنین می تواند از طریق تماس مستقیم با مخاط عفونی از بینی و گلو پخش شود. همچنین می تواند از طریق جریان خون از زنان باردار به فرزندان متولد نشده آنها منتقل شود. فردی که به ویروس عامل بیماری سرخچه مبتلا شده است، حدود یک هفته قبل از شروع بثورات تا حدود یک هفته پس از ناپدید شدن بثورات، مسری است.

یک فرد مبتلا می تواند قبل از اینکه فرد متوجه شود که به آن مبتلا شده است، بیماری را گسترش می دهد. سرخچه در بسیاری از کشورها نادر است زیرا اکثر کودکان در سنین پایین علیه عفونت واکسینه می شوند. در برخی از نقاط جهان، ویروس هنوز فعال است. این چیزی است که قبل از رفتن به خارج از کشور باید در نظر بگیرید، به خصوص اگر باردار هستید. هنگامی که به این بیماری مبتلا شدید، معمولاً به طور دائم ایمن هستید.

عوارض

سرخچه یک عفونت خفیف است. برخی از زنانی که سرخجه داشته اند، آرتریت را در انگشتان، مچ دست و زانو تجربه می کنند که معمولاً حدود یک ماه طول می کشد. در موارد نادر سرخجه می تواند باعث عفونت گوش یا التهاب مغز شود. با این حال، اگر زمانی که به بیماری سرخچه مبتلا می‌شوید باردار هستید، تأثیر آن روی فرزند متولد نشده شما ممکن است شدید و در برخی موارد کشنده باشد. بیش از 90 درصد نوزادانی که از مادرانی که در 12 هفته اول بارداری سرخجه داشتند، به سندرم سرخجه مادرزادی مبتلا می شوند. این سندرم می تواند یک یا چند مشکل ایجاد کند، از جمله:

 • تاخیر در رشد
 • آب مروارید
 • ناشنوایی
 • مشکلات رشد قلب (نقص مادرزادی قلب)
 • مشکلات در رشد سایر اندام ها
 • مشکلات رشد ذهنی و یادگیری
 • بیشترین خطر برای جنین در سه ماهه اول است، اما قرار گرفتن در معرض آن در اواخر بارداری نیز خطرناک است.

پیشگیری از بیماری سرخچه

واکسن سرخچه معمولاً به صورت واکسن ترکیبی سرخک، اوریون و  بیماری سرخچه (MMR) تزریق می شود. این واکسن ممکن است شامل واکسن آبله مرغان (واریسلا) – واکسن MMRV نیز باشد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که کودکان واکسن MMR را بین 12 تا 15 ماهگی و دوباره بین 4 تا 6 سالگی – قبل از ورود به مدرسه – دریافت کنند.

نوزادان متولد شده از زنانی که این واکسن را دریافت کرده اند یا از قبل مصون هستند معمولاً 6 تا 8 ماه پس از تولد در برابر سرخجه محافظت می شوند. اگر کودکی قبل از 12 ماهگی نیاز به محافظت در برابر سرخجه داشته باشد – به عنوان مثال، برای سفرهای خارجی خاص – واکسن را می توان در سن 6 ماهگی تزریق کرد. اما کودکانی که زودتر واکسینه می‌شوند هنوز باید در سنین توصیه شده دیرتر واکسینه شوند.

واکسن برای سرخچه

 

تضمین ایمنی به ویژه در موارد زیر مهم است:

 • یک زن غیرباردار در سنین باروری هستند
 • کسانی که در مدرسه  یا دبیرستان به طور مستمر حضور دارند
 • کسانی که در بیمارستان، مرکز پزشکی، مرکز مراقبت از کودکان یا مدرسه کار میکنند
 • افرادی که برای سفر به خارج از کشور یا سفر دریایی برنامه ریزی میکنند
 • واکسن برای موارد زیر توصیه نمی شود: زنان باردار یا زنانی که قصد دارند در چهار هفته آینده باردار شوند

عوارض واکسن سرخچه

عوارض جانبی واکسن اکثر مردم هیچ عارضه جانبی از واکسن را تجربه نمی کنند. برای برخی افراد، عوارض جانبی جزئی ممکن است حدود دو هفته پس از واکسیناسیون ظاهر شود، اما معمولا کمتر پس از واکسن دوم رخ می دهد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد: درد بازو در محل تزریق تب بثورات خفیف یا قرمزی در محل تزریق افراد بسیار کمی تجربه می کنند: درد یا سفتی موقت مفاصل، به ویژه در نوجوانان و زنان بزرگسالی که قبلاً در برابر سرخجه مصون نبودند.

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران - اقدسیه - نبش نیلوفر - ساختمان پزشکان صاحبقرانیه - واحد ۲۰۵

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب