رژیم کارنیور

رژیم کارنیور یا رژیم گوشت خواری چیست؟

فرم مشاوره رایگان

رژیم کارنیور یک رژیم غذایی است که بر مصرف فراورده های حاوی گوشت تاکید می کند. باتوجه به اینکه در این رژیم گوشتخواران تمام غذاها را به جز گوشت و فرآورده های حیوانی حذف می کند. بنابراین، فاقد مواد مغذی متعددی مانند فیبر است بعلاوه این رژیم  مملو از نمک و چربی است. با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق رژیم کارنیو و فواید و مضرات این رژیم غذایی بپردازیم.

رژیم کارنیور چیست؟

رژیم گوشتخواران یک رژیم غذایی محدود کننده است که فقط شامل گوشت، ماهی و سایر غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ و برخی محصولات لبنی است. تمام مواد غذایی دیگر از جمله میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات، آجیل و دانه ها در رژیم کارنیور حذف می شود.

در این رژیم همچنین حذف یا محدود کردن مصرف لبنیات را به غذاهایی که دارای لاکتوز کم هستند – قند موجود در شیر و محصولات لبنی – مانند کره و پنیرهای سفت انجام می شود.

رژیم گوشتخواران از این باور بحث برانگیز سرچشمه می گیرد که جمعیت اجدادی انسان عمدتاً گوشت و ماهی مصرف می کردند و رژیم های غذایی پر کربوهیدرات مقصر آمار بالای بیماری های مزمن امروزی هستند.

سایر رژیم‌های محبوب کم کربوهیدرات، مانند رژیم‌های کتو و پالئو، مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کنند، اما این رژیم ها کربوهیدرات را به طور کامل حذف نمی کنند. با این حال، رژیم کارنیور کربوهیدرات صفر را هدف قرار می دهد.

شاون بیکر، پزشک ارتوپد آمریکایی، مشهورترین طرفدار رژیم غذایی گوشتخواران است. وی براساس تجربه ی افرادی که رژیم کارنیور را رعایت کرده اند به عنوان مدرکی برای درمان افسردگی، اضطراب، آرتریت، چاقی، دیابت و موارد دیگر اشاره می کند.

با این حال، هیچ مطالعه کنترل شده ای اثرات رژیم غذایی گوشتخواران را تجزیه و تحلیل نکرده است.

رژیم کارنیور

چگونه می توانیم یک رژیم کارنیور را رعایت کنیم؟

پیروی از رژیم غذایی شامل حذف تمام غذاهای گیاهی از رژیم غذایی و مصرف انحصاری گوشت، ماهی، تخم مرغ و مقادیر کمی از محصولات لبنی کم لاکتوز است.

غذاهایی که باید مصرف کنید عبارتند از: گوشت گاو، مرغ، گوشت خوک، بره، بوقلمون، گوشت ارگانیک، ماهی قزل آلا، ساردین، ماهی سفید و مقدار کمی خامه سنگین و پنیر سفت. کره، و مغز استخوان نیز مجاز است.

طرفداران این رژیم بر خوردن تکه های چرب گوشت برای تامین انرژی مورد نیاز روزانه خود تاکید دارند.

در رژیم کارنیور خوردن آب و آب استخوان رایج است، اما از نوشیدن چای، قهوه و سایر نوشیدنی های تهیه شده از گیاهان توصیه نمی شود.

برنامه های رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است راهنمایی های کمی در مورد کالری دریافتی، اندازه وعده های غذایی، یا تعداد وعده های غذایی یا میان وعده های غذایی در روز ارائه دهد. اکثر طرفداران رژیم غذایی پیشنهاد می کنند هر دفعه که می خواهید غذا بخورید، از غذاهای گوشتی استفاده کنید.

آیا این رژیم منجر به کاهش وزن می شود؟

برخی از جنبه های رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است منجر به کاهش وزن شود. به طور خاص، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات می‌توانند کاهش وزن را افزایش دهند.

این بیشتر به این دلیل است که پروتئین می تواند به شما کمک کند بعد از غذا احساس سیری بیشتری داشته باشید، که ممکن است منجر به کاهش مصرف کالری و کاهش وزن بعدی شود. پروتئین همچنین می تواند سرعت متابولیسم شما را افزایش داده و به شما کمک کند کالری بیشتری بسوزانید.

بنابراین،  رژیم کارنیور احتمالاً باعث می شود که شما احساس سیری بیشتری داشته باشید و در کل کالری کمتری را وارد بدن خود بکنید.

مزایای رژیم کارنیور

  1. کمک به کنترل دیابت با حذف کربوهیدرات و شیرینی جات
  2. کمک به کاهش وزن با مصرف بالاتر ترکیبات پروتئینی
  3. مناسب برای افراد ورزشکار که نیاز به حجم پروتئینی بالایی در طول روز دارند.
  4. حذف ترکیبات ناسالم از رژیم غذایی روزانه و پیشگیری از بروز بیماری های مزمن

معایب رژیم غذایی گوشتخواران

رژیم گوشتخواران به دلیل ماهیت بسیار محدود کننده و حذف کامل اکثر گروه های غذایی، معایب زیادی دارد. سرشار از چربی، کلسترول و سدیم است. با توجه به اینکه رژیم گوشتخواران صرفاً از غذاهای حیوانی تشکیل شده است، می تواند سرشار از چربی اشباع و کلسترول باشد. چربی اشباع شده ممکن است کلسترول LDL (بد) شما را افزایش دهد که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که ارتباط بین مصرف چربی اشباع شده و خطر بیماری قلبی ممکن است آنطور که قبلاً تصور می شد قوی نباشد.

با این حال، مصرف مقادیر زیاد چربی اشباع شده در رژیم کارنیور ممکن است نگران کننده باشد. هیچ تحقیقی اثرات سلامتی خوردن غذاهای حیوانی را به طور انحصاری تجزیه و تحلیل نکرده است. بنابراین، اثرات مصرف چنین سطوح بالای چربی و کلسترول ناشناخته است.

علاوه بر این، برخی از گوشت های فرآوری شده، به ویژه بیکن و گوشت صبحانه، حاوی مقادیر بالایی سدیم هستند. خوردن مقدار زیادی از این غذاها در رژیم غذایی گوشتخواران می تواند منجر به مصرف بیش از حد سدیم شود که با افزایش خطر فشار خون بالا، بیماری کلیوی و سایر پیامدهای منفی سلامتی مرتبط است. مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده نیز با نرخ بالاتر انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان روده بزرگ و رکتوم مرتبط است.

پیشنهاد مطالعه: خواص میوه کنار

خوردن گوشت در رژیم کارنیور

غذاهایی که در رژیم کارنیور باید بخورید

رژیم گوشتخواران فقط شامل محصولات حیوانی است و سایر غذاها را حذف می کند.

به طور خاص، فردی که رژیم غذایی گوشتخواران دارد می‌تواند موارد زیر را بخورد:

گوشت: گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، گوشت ارگانیک، بره، گوشت خوک و غیره.
ماهی: سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین، خرچنگ، خرچنگ، تیلاپیا، شاه ماهی و غیره.
سایر محصولات حیوانی: تخم مرغ، گوشت خوک، مغز استخوان، آبگوشت استخوان و غیره.
لبنیات کم لاکتوز (در مقادیر کم): خامه غلیظ، پنیر سفت، کره و غیره.
اب
به گفته برخی از طرفداران رژیم غذایی، نمک، فلفل و چاشنی های بدون کربوهیدرات مجاز است.

علاوه بر این، برخی از افراد ماست، شیر و پنیر نرم را انتخاب می‌کنند، اما این غذاها معمولاً به دلیل محتوای کربوهیدرات در آن گنجانده نمی‌شوند.

غذاهایی که در رژیم کارنیور نباید بخورید

تمام غذاهایی که از حیوانات تهیه نمی شوند از رژیم غذایی گوشتخواران حذف می شوند.

غذاهای که در این رژیم محدود می شوند عبارتند از:

سبزیجات: کلم بروکلی، گل کلم، سیب زمینی، لوبیا سبز، فلفل و غیره.
میوه ها: سیب، توت، موز، کیوی، پرتقال و غیره.
لبنیات با لاکتوز بالا: شیر، ماست، پنیر نرم و غیره.
حبوبات: لوبیا، عدس و غیره.
مغزها و دانه ها: بادام، تخمه کدو تنبل، تخمه آفتابگردان، پسته و غیره.
غلات: برنج، گندم، نان، کینوآ، پاستا و غیره.
الکل: آبجو، شراب، مشروب و غیره.
قندها: شکر سفره، شربت افرا، شکر قهوه ای و غیره.
نوشیدنی های غیر از آب: نوشابه، قهوه، چای، آب میوه و غیره.
در حالی که برخی از افراد از برخی از این غذاها استفاده می کنند، رژیم غذایی سخت گوشتخواران آنها را مجاز نمی داند.

 

 

دکتر بابک رجبلو

دکتر بابک رجبلو ، دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی از سازمان نظام پزشکی ایران و دارای کد نظام پزشکی به شماره ۱۰۴۵۹۱ در منطقه ظفر فیلد تخصصی کلیه خدمات پوست و مو و زیبایی با بیش از ۱۷ سال سابقه ارائه خدمات جراحی زیبایی،استفاده از دستگاه های تخصصی جهت جوانسازی،مدلینگ و کانتورینگ صورت و اندام تزریق انواع ژل،فیلر،بوتاکس،بیوفیلر و چربی،بلفاروپلاسی جراحی و غیر جراحی،مشاوره لیفت صورت و گردن براساس استانداردهای زیبایی و انتخاب روشهای جراحی و غیر جراحی انجام میدهند ...

مقالات مشابه

آدرس مطب

تهران -خ ظفر شرقی -روبروی بیمارستان علی اصغر پ238

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید

نمایی از مطب